Calendar

Donate

Search

Service Electric Cable TV Schedule

Thursday, August 1st

TV2 & 502 HD
10-11 a.m. – Best of the Fest: Musikfest 2019 Musikfest Preview Show
5:30-6:30 p.m. – Best of the Fest: Musikfest 2019 Musikfest Preview Show
10-11 p.m. – Best of the Fest: Musikfest 2019 Musikfest Preview Show

SE50 & 550 HD
10:30-11:30 a.m. – Best of the Fest: Musikfest 2019 Musikfest Preview Show
5-7 p.m. – Big Bone Daddy -LIVE
7-9 p.m. – The Groove Merchants -LIVE
9-11 p.m. – Robert Miller’s Project Grand Slam

Friday, August 2

TV2 & 502 HD
5:30-6:30 p.m. – Opening Ceremonies -LIVE
6:30-7 p.m. – Best of the Fest
7-8:30 p.m. – Alex Meixner Band -LIVE
8:30-11 p.m. – Philadelphia Funk Authority – LIVE
11 p.m.-12 a.m. – Dave Fry

SE50 & 550 HD
5:30-7 p.m. – Dave Fry – LIVE
7-9 p.m. – Dina Hall Band -LIVE
9-11 p.m. – Bastard Bearded Irishmen – LIVE
11 p.m.-12 a.m. – Roi & the Secret People

Saturday, August 3

TV2 & 502 HD
12-1 a.m. – Roi & the Secret People
1-3 a.m. – Bastard Bearded Irishmen
3-5 a.m. – Philadelphia Funk Authority
5-6:30 a.m. – Dina Hall Band
6:30-7:30 a.m. – Dave Fry
7:30-8:30 a.m. – Opening Ceremonies
8:30-9:30 a.m. – The Groove Merchants
9:30-11 a.m. – Alex Meixner Band
11-11:30 a.m. – Today’s Musikfest Broadcast Schedule
11:30 a.m.-12 p.m. – Today at the Fest – LIVE
12-4 p.m. – The Bratwurst Boys – LIVE
4-7:30 p.m. – Alex Meixner Band – LIVE
7:30-11 p.m. – The Sofa Kings – LIVE

SE50 & 550 HD
9-9:30 a.m. – Today’s Musikfest Broadcast Schedule
9:30-11:30 a.m. – Philadelphia Funk Authority
11:30 a.m.-1:30 p.m. – Bastard Bearded Irishmen
1:30-3 p.m. – Dina Hall Band
3-4 p.m. – The Groove Merchants
4-5 p.m. – Dave Fry
5-7 p.m. – Roopa in Flux – LIVE
7-9 p.m. – Soulsha – LIVE
9-11 p.m. – Red Baraat – LIVE
11 p.m.-12 a.m. – Billy Hector Band

Sunday, August 4

TV2 & 502 HD
12-1 a.m. – Common Bond
1-3:30 a.m. – The Sofa Kings
3:30-5 a.m. – Roopa in Flux
5-6:30 a.m. – Soulsha
6:30-8:30 a.m. – Red Baraat
8:30-9:30 a.m. – Mark Ehrenfried
9:30-10 a.m. – SteelStacks High School All Star Band
10-11 a.m. – Moravian College Jazz Faculty Ensemble
11-11:30 a.m. – Today’s Musikfest Broadcast Schedule
11:30 a.m.-12 p.m. – Today at the Fest -LIVE
12-4 p.m. – Fritz’s Polka Band – LIVE
4-6:30 p.m. – Legacy – LIVE
6:30-9 p.m. – The Flamin’ Caucasians – LIVE
9-11 p.m. – The Amish Outlaws – LIVE
11 p.m.-12 a.m. – Joe Wagner Jazz Trio

SE50 & 550 HD
9-9:30 a.m. – Today’s Musikfest Broadcast Schedule
9:30-11 a.m. – Billy Hector Band
11 a.m.-12 p.m. – Common Bond
12-2 p.m. – Alex Meixner Band
2-5 p.m. – The Bratwurst Boys
5-7 p.m. – Smoky Knights – LIVE
7-9 p.m. – Philadelphia Funk Authority
9-11 p.m. – Nick Moss Band – LIVE
11 p.m.-12 a.m. – The Pietasters

Monday, August 5

TV2 & 502 HD
12-1 a.m. – Joe Wagner Jazz Trio
12:30-2:30 a.m. – Legacy
2:30-4:30 a.m. – The Flamin’ Caucasians
4:30-6 a.m. – The Muckers
6-7:30 a.m. – Motherfolk
7:30-9 a.m. – Joe Wagner Jazz Trio
9-11 a.m. – Drew Nugent & The Midnight Society
11-11:30 a.m. – Today’s Musikfest Broadcast Schedule
11:30 a.m.-12 p.m. – Today at the Fest -LIVE
12-4 p.m. – Slippery When Wet: The Ultimate Bon Jovi Tribute – LIVE
4-8 p.m. – Class of ‘84 – LIVE
8-11 p.m. – The Nerds – LIVE
11 p.m.-12 a.m. – Slippery When Wet: The Ultimate Bon Jovi Tribute

SE50 & 550 HD
12-1 a.m. – The Pietasters
10 a.m.-12 p.m. – Nick Moss Band
12-2 p.m. – Fritz’s Polka Band
2-3:30 p.m. – Smoky Knights
3:30-5 p.m. – Alex Meixner Band
5-7 p.m. – Tameca Jones – LIVE
7-9 p.m. – We Banjo 3 – LIVE
9-11 p.m. – The Amish Outlaws – LIVE
11 p.m.-12 a.m. – Tameca Jones

Tuesday, August 6

TV2 & 502 HD
12-2 a.m. – Slippery When Wet: The Ultimate Bon Jovi Tribute
2-4:30 a.m. – Alex Meixner Band
4:30-7 a.m. – The Amish Outlaws
7-9:30 a.m. – The Nerds
9:30-11 a.m. – We Banjo 3
11-11:30 a.m. – Today’s Musikfest Broadcast Schedule
11:30 a.m.-12 p.m. – Today at the Fest -LIVE
12-4 p.m. – John Stevens Polka Band – LIVE
4:-6:30 p.m. – The Uptown Band – LIVE
10-11 p.m. – Garden State Radio – LIVE
11 p.m.-12 a.m. – John Stevens Polka Band

SE50 & 550 HD
12-12:30 a.m. – Tameca Jones
10-11:30 a.m. – Tameca Jones
11:30 a.m.-2:30 p.m. – Slippery When Wet: The Ultimate Bon Jovi Tribute
2:30-5 p.m. – Class of ‘84
5-7 p.m. – Funky Dawgz Brass Band – LIVE
7-7:30 p.m. – SteelStacks High School All Star Band
7:30-9 p.m. – Moravian College Jazz Faculty Ensemble
9-11 p.m. – MarchFourth – LIVE

Wednesday, August 7

TV2 & 502 HD
12-12:30 a.m. – John Stevens Polka Band
12:30-2:30 a.m. – The Muckers
2:30-5 a.m. – The Uptown Band
5-7:30 a.m. – Garden State Radio
7:30-9 a.m. – John Stevens Polka Band
9-9:30 a.m. – MarchFourth
9:30-11 a.m. – Funky Dawgz Brass Band
11-11:30 a.m. – Today’s Musikfest Broadcast Schedule
11:30 a.m.-12 p.m. – Today at the Fest -LIVE
12-4 p.m. – Joe Stanky and the Cadets – LIVE
4:30-6:30 p.m. – Josh Squared Band – LIVE
10-11 p.m. – Rubix Kube – LIVE
11:00 p.m.-12 a.m. – Scythian

SE50 & 550 HD
10 a.m.-12:30 p.m. – John Stevens Polka Band
12:30-3 p.m. – The Uptown Band
3-5 p.m. – Garden State Radio
5-6 p.m. – Orbital Drumline – LIVE
6-7:30 p.m. – Salt Petal – LIVE
7:30-9:30 p.m. – Scythian – LIVE
9:30-11 p.m. – MarchFourth – LIVE

Thursday, August 8

TV2 & 502 HD
12-12:30 a.m. – Scythian
12:30-1:30 a.m. – Salt Petal
1:30-4:30 a.m. – Rubix Kube
4:30-7 a.m. – MarchFourth
7-8:30 a.m. – Scythian
8:30-11 a.m. – Rubix Kube
11-11:30 a.m. – Today’s Musikfest Broadcast Schedule
11:30 a.m.-12 p.m. – Today at the Fest -LIVE
12-4 p.m. – The Renaissance Orchestra – LIVE
4-6:30 p.m. – Elektrik Company – LIVE
10-11 p.m. – 70’s Flashback Band – LIVE
11 p.m.-12 a.m. – The Renaissance Orchestra

SE50 & 550 HD
10 a.m.-12:30 p.m. – Joe Stanky and the Cadets
12:30-3:30 p.m. – John Stevens Polka Band
3:30-5 p.m. – Josh Squared Band
5-7 p.m. – Seamus Kennedy – LIVE
7-9 p.m. – Scythian – LIVE
9-11 p.m. – Igor and the Red Elvises – LIVE

Friday, August 9

TV2 & 502 HD
12-1:30 a.m. – The Renaissance Orchestra
1:30-4 a.m. – 70’s Flashback Band – LIVE
4-6 a.m. – Elektrik Company
6-7:30 a.m. – Scythian
7:30-9 a.m. – Seamus Kennedy
9-11 a.m. – Igor and the Red Elvises
11-11:30 a.m. – Today’s Musikfest Broadcast Schedule
11:30 a.m.-12 p.m. – Today at the Fest -LIVE
12-4 p.m. – Polkadelphia – LIVE
4-6:30 p.m. – Central City Orchestra – LIVE
10-11 p.m. – Flowers for Taco – LIVE
11 p.m.-12 a.m. – Rubix Kube

SE50 & 550 HD
10 a.m.-12:30 p.m. – The Renaissance Orchestra
12:30-3 p.m. – Elektrik Company
3-5:30 p.m. – 70’s Flashback Band
5:30-7:30 p.m. – James Arlowe and the Primal Daze – LIVE
7:30-9:30 p.m. – Choir! Choir! Choir! – LIVE
9:30-11:30 p.m. – Philadelphia Funk Authority -LIVE

Saturday, August 10

TV2 & 502 HD
12-1 a.m. – Rubix Kube
1-3:30 a.m. – Central City Orchestra
3:30-5:30 a.m. – Igor and the Red Elvises
5:30-8 a.m. – Flowers for Taco
8:-9:30 a.m. – James Arlowe and the Primal Daze
9:30-11 a.m. – Choir! Choir! Choir!
11-11:30 a.m. – Today’s Musikfest Broadcast Schedule
11:30 a.m.-12 p.m. – Today at the Fest -LIVE
12-2:30 p.m. – The British Invasion Experience – LIVE
2:30-5 p.m. – Who’s Next: The Ultimate Tribute to The Who – LIVE
5-6 p.m. – The Truants – LIVE
9-11 p.m. – Strawberry Fields: The Ultimate Beatles Tribute Band – LIVE
11-12 p.m. – Dwight and Nicole

SE50 & 550 HD
7-9:30 a.m. – 70’s Flashback Band
9:30 a.m.-12 p.m. – Philadelphia Funk Authority
12-2:30 p.m. – Polkadelphia
2:30-5 p.m. – Central City Orchestra
5-7 p.m. – Roanoke – LIVE
7-9 p.m. – Dwight and Nicole – LIVE
9-11 p.m. – Craig Thatcher Band – LIVE

Sunday, August 11

TV2 & 502 HD
12-12:30 a.m. – Dwight and Nicole
12:30-2 a.m. – Roanoke
2-4:30 a.m. – Strawberry Fields: The Ultimate Beatles Tribute Band – LIVE
4:30-6:30 a.m. – Who’s Next: The Ultimate Tribute to The Who
6:30-8:30 a.m. – The British Invasion Experience
8:30-11 a.m. – Igor and the Red Elvises
11-11:30 a.m. – Today’s Musikfest Broadcast Schedule
11:30 a.m.-12 p.m. – Today at the Fest -LIVE
12-1 p.m. – Aaron Dussing & Polka Revolution – LIVE
4-8:30 p.m. – Mountain Xpress – LIVE
8:30-10 p.m. – The Aardvarks – LIVE
10-10:15 p.m. – Fireworks – LIVE
10:15-11 p.m. – The Aardvarks – LIVE

SE50 & 550 HD
7-8:30 a.m. – &More
8:30-11:30 a.m. – Craig Thatcher Band
11:30 a.m.-1 p.m. – Blair Crimmins & the Hookers
1-4 p.m. – Aaron Dussing & Polka Revolution – LIVE
4-5 p.m. – Mountain Xpress – LIVE
5-7 p.m. – The Easy Leaves – LIVE
7-9 p.m. – Craig Thatcher Band
9-10 p.m. – Kelley, Ellis and Flynn – LIVE
10-10:15 p.m. – Fireworks – LIVE
10:15-11 p.m. – Kelley, Ellis and Flynn – LIVE
11 p.m.-12 a.m. – The Truants

MF_502 MF_550